Tarp šiuolaikinės įrangos populiarūs sausieji šaldikliai – „No Frost”. Skirtingai nuo ankstesnių modelių, jų nereikia nuolat atitirpinti produktų, o tai labai supaprastina jų naudojimą. Tačiau tarp naudotojų ir ekspertų nuolat plinta nuomonė, kad toks praktiškumas turi ir trūkumų. Esą tokia sistema gali būti žalinga žmogaus sveikatai. Kiek tokie teiginiai teisingi? Pabandykime išsiaiškinti tiesą.
Ar sausas šaldiklis yra kenksmingas?
Galimi pavojai žmonėms
Kad suprastumėte galimus No Frost šaldytuvų pavojus žmogui, pirmiausia reikia suprasti jų įrenginį. No Frost išvertus iš anglų kalbos reiškia „be šerkšno”. Eksploatacijos metu ant sienelių nesusidaro didelė ledo pluta. Šalto oro srautai paskirstomi visame įrenginyje, dėl to palaikoma stabili temperatūra – skirtumas neviršija dviejų laipsnių. Į prietaiso konstrukciją įmontuota automatinė sistema – ji kontroliuoja atitirpinimo procesą be vartotojo įsikišimo.
Atsižvelgdami į tokias konstrukcijos ypatybes ir veikimo principus, sausojo šaldymo šaldytuvų priešininkai randa tokių argumentų:
veikdami šaldymo įrenginiai skleidžia žmogui kenksmingas elektromagnetines bangas, dėl kurių gali išsivystyti nemažai ligų;
sauso atšildymo metu produktai praranda maistines medžiagas, naudingąsias savybes, skonio savybes, išsausėja.
Kalbant apie kenksmingą elektromagnetinę spinduliuotę, šaldytuvai – https://www.kainos.lt/saldytuvai ją skleidžia maždaug tokiu pat leistinu laipsniu kaip ir kiti buitiniai prietaisai – elektriniai virduliai, mikrobangų krosnelės ir t. t., kasdienė elektronika – nešiojamieji kompiuteriai, televizoriai. Kad prietaisas su No Frost sistema iš tiesų pakenktų jūsų sveikatai, reikia ilgai būti šalia šaldytuvo mažesniu nei 1-1,5 metro atstumu.
Saugumo požiūriu sauso užšaldymo įrenginiai yra netgi pranašesni už standartinius šaldytuvus. Gamintojai atsisakė freono, kitų toksiškų šaldymo medžiagų, todėl padidėjo ekologiškumas. Inertinių dujų tetrafluoretano R 134a naudojimas vietoj chlorfluorangliavandenilio tapo tikrai teisingu sprendimu, kuris neturi įtakos planetos ozono sluoksniui.
Kalbant apie pavojų, kad maistas gali išdžiūti ir prarasti drėgmę bei maistingąsias medžiagas, „No Frost” sistema turi įtakos maistui, jei jis laikomas atvirame šaldytuve. Tačiau ir čia jau seniai rastas sprendimas. Yra hermetiškų maišelių, polietileninių maisto plėvelių, konteinerių ir kt. Jums nereikia sugaišti daug laiko, kad įdėtumėte produktą į maišelį ar plėvelę. Taip laikant maistines medžiagas, drėgmę prarandama minimaliai.
Tinkamas produktų laikymas šaldytuve
Mitai apie šaldytuvus su „No Frost” sistema
Apie šaldytuvus su No Frost sistema sklando keletas populiarių mitų, neva jie kenkia žmogaus sveikatai. Gandus aktyviai skleidžia jų niekintojai arba nekompetentingi asmenys.
Toksiško freono nuotėkis gali būti kenksmingas sveikatai
Pirma, kaip minėta anksčiau, gamintojai naudoja saugesnes dujas, o ne freoną. Antra, „No Frost” technologijos šaltnešio tiekimo sistema yra ypatinga. Dujos niekaip nesiliečia su maisto produktais.
Šaldytuvai su „No Frost” sistema yra triukšmingiausi
Iš tiesų įrenginiai su tokia sistema yra vieni triukšmingiausių buitinių šaldytuvų. Tačiau kalbėti apie didelį šių prietaisų triukšmingumą gali tik tas žmogus, kuris nėra susipažinęs su senaisiais praėjusio amžiaus lašeliniais variantais. Čia jie iš tiesų dundėjo kaip garvežys. Šiuolaikinių „No Frost” įrenginių ventiliatoriai turi priimtinas triukšmo normas ir visiškai tenkina daugelio pirkėjų poreikius. Priešingu atveju visada galima įsigyti brangesnį modelį su papildoma triukšmo izoliacija.
Baigdami norėtume pridurti, kad daug daugiau žalos padaro ne pats No Frost šaldytuvas, o aplaidus jo eksploatavimas. Iki šiol nebuvo gaminami savaime išsivalantys įrenginiai, todėl laikui bėgant ant lentynų ir stalčių kaupiasi nešvarumai ir bakterijos. Jos gali patekti ant maisto produktų, o iš ten – į žmogaus organizmą. Jei nepaisysite higienos ir vartosite šviežią maistą, žalos nebus. Be to, nepervertinkite tokio šaldytuvo galimybių. Jame negalima mėnesių mėnesius laikyti greitai gendančių produktų.