
Verslo finansai ir jų valdymas yra bet kurios sėkmingos įmonės pagrindas. Tai tarsi degalai, skatinantys jūsų verslo augimą, užtikrinantys sklandžią jo veiklą ir tikslų įgyvendinimą. Nesvarbu, kurioje nišoje vykdote veiklą ir kokio dydžio yra jūsų įmonė, tinkamas verslo finansų valdymas yra svarbus visiems verslams.
Kodėl verslo finansai yra svarbūs?
Pinigai, jų srautai ir tų srautų valdymas yra tai, nuo ko priklauso įmonės sėkmė. Nukreipkite pinigus ne ten ar nesulaukite jų tada, kada reikia ir staiga susidursite su likvidumo ar mokumo problemomis. Bendresne prasme, verslo finansai svarbūs, nes:
- Užtikrina gyvybingumą. Tinkamas finansų valdymas užtikrina, kad jūsų verslas išliktų mokus, galėtų apmokėti sąskaitas ir klestėti.
- Padeda priimti sprendimus. Finansų sekimas ir valdymas padeda vadovams priimti pagrįstus sprendimus.
- Pritraukia investicijas. Tinkami finansiniai dokumentai gali padaryti jūsų verslą patrauklesnį potencialiems investuotojams ar skolintojams.
- Padeda planuoti ir plėstis. Žinodami savo finansinę padėtį ir tinkamai ją valdydami galėsite strategiškai planuoti ir nustatyti plėtros galimybes.
Bet nereikėtų įsivaizduoti, kad verslo finansų valdymas – tik pelno ir nuostolių sekimas. Jį sudaro kur kas daugiau. Pagrindiniai verslo finansų valdymo komponentai:
- Biudžeto sudarymas, sekimas ir valdymas.
- Tinkama veiklos apskaita.
- Apyvartinio kapitalo valdymas.
- Finansinės, operacinės ir kitos rizikos valdymas.
- Investicinių ir kitų sprendimų vertinimas.
Kalbant dar konkrečiau, šiuos uždavinius įgyvendinti padeda įvairiausi verslo praktikoje nusistovėję rodikliai, kurie leidžia pakankamai greitai įvertinti realią įmonės finansinę būklę. Tai gali būti likvidumo rodikliai (einamasis koeficientas, greito likvidumo koeficientas), pelningumo rodikliai (grynojo pelno marža, turto grąža), skolos rodikliai (skolos ir nuosavo kapitalo santykis, skolos padengimo rodiklis).
Dar detaliau finansinę įmonės būklę įvertinti leidžia finansinės atskaitos: pinigų srautų ataskaita, balansas, pelno ir nuostolio ataskaita.
Verslo finansavimo tipai ir kada jais pasinaudoti
Kiekvienas verslas privalo turėti savo finansavimo šaltinį. Tai gali būti finansavimas nuosavu kapitalu, trumpalaikėmis ar ilgalaikėmis paskolomis, lizingu ir t.t. Viskas priklauso nuo to, koks yra verslo poreikis ir aplinkybės, kuriomis prireikia finansavimo. Įprastai verslas finansuojamas šiais būdais:
- Nuosavo kapitalo finansavimas. Tai apima verslo akcijų pardavimą siekiant pritraukti kapitalo. Idealiai tinka pradedančiosioms įmonėms arba įmonėms, norinčioms plėstis neprisiimant paskolių įsipareigojimų.
- Verslo paskolos. Tai tipinis verslo veiklos finansavimo būdas. Naudinga įsitvirtinusioms įmonėms, turinčioms nuspėjamus pajamų srautus. Dažniausiai naudojamasi trumpalaikiu finansavimu apyvartinėms lėšoms, rečiau – ilgalaikėmis investicinėmis paskolomis.
- Prekybos kreditas. Susitarimas, kai tiekėjai leidžia įsigyti prekių dabar, o sumokėti vėliau. Puikiai tinka įmonėms, kurios palaiko gerus santykius su tiekėjais ir kurioms reikia trumpalaikio finansavimo.
- Rizikos kapitalas. Rizikos kapitalas – tai investuotojų finansavimo užtikrinimas mainais į nuosavą kapitalą. Tinka sparčiai augančioms naujoms įmonėms ir startuoliams.
Geriausia verslo finansų valdymo praktika
Versle yra nusistovėjusios tam tikros gerosios praktikos. Jų įsisavinimas leidžia geriau ir efektyviau valdyti įmonės finansus ir užtikrinti sklandų įmonės veikimą. Bendri, praktiškai visiems verslams tinkantys patarimai:
- Būkite organizuoti. Reguliariai atnaujinkite finansinius dokumentus ir kas mėnesį atlikite finansines apžvalgas.
- Nustatykite aiškius finansinius tikslus. Nesvarbu, ar tai būtų pajamų didinimas, išlaidų mažinimas ar pelno maržos didinimas – aiškūs tikslai padeda priimti labiau pagrįstus sprendimus.
- Mokykitės. Nuolat mokykitės apie geriausią finansų valdymo praktiką ir nuolat sekite šios srities tendencijas. Esant reikalui, dalyvaukite verslo konferencijose arba ten siųskite savo vadovų komandą ar apskaitos komandos darbuotojus.
Verslo finansų valdymas yra nuolatinis procesas, kuris yra būtinas kiekvienos įmonės gyvybingumui užtikrinti. Tik turėdami tvirtus verslo finansų pagrindus ir laikui ir tinkamai pasinaudoję su verslo finansais susijusiomis paslaugomis galite tikėtis gerų rezultatų.
Verslo finansų valdymo, finansavimo ir kitus aktualius klausimus detaliau panagrinėti galite Finero interneto svetainėje.