Prieš metus Paryžiuje pasaulio lyderiai pasirašė susitarimą dėl veiksmų plano, mažinančio klimato kaitą. Vienas iš plano punktų numato palaipsnį perėjimą nuo iškastinio kuro prie atsinaujinančių energijos šaltinių bei platesnį biokuro naudojimą. Šiuo metu aviacijos pramonei tenka apie 2% nuo pasaulinės co2 emisijos, bet manoma, kad iki 2050 šis skaičius išaugs iki 3%. Statistika byloja, kad bet kuriuo metu ore yra mažiausiai 6000 keleivinių lėktuvų, todėl suprantama, kad aviacijos pramonė taip pat ieško būdų kaip galima būtų skraidinti keleivius pigiau bei draugiškiau mus supančiai aplinkai.
Bandymų naudoti ekologišką kurą ar net saulės energiją, aviacijoje buvo jau ne vienas, bet iki šiol jokios avialinijos nevykdė komercinių skrydžių naudojant biokurą. Taip buvo iki lapkričio 14 dienos, kuomet “Alaska Airlines” pirmieji pasaulyje pradėjo keleivius gabenti lėktuvais, kurie naudoja biokurą. Aliaska yra viena mažiausiai apgyvendintų JAV valstijų ir garsėja savo bekraščiais miškais. Būtent iš Aliaskos medienos yra gaunamas biokuras, kuris vėliau užpildo “Alaska Airlines” lėktuvų kuro bakus.
Toks biokuro naudojimas aviacijoje gali ženkliai prisidėti prie šiltnamio efekto mažinimo. Viskonsino (JAV) universito mokslininkų teigimu skirtumas yra itin ženklus. Kiekvienas lėktuvas, naudojantis biokurą, sumažina aplinkos taršą lygią 30000 (trisdešimčiai tūkstančių) automobilių.
Biokuro aviacijoje istorija
Biokuras, kurį būtų galima naudoti lėktuvuose, yra kuriamas kartu su didžiausiais aviacijos variklių gamintojais. Įvairūs bandymai vyko jau eilę metų. Leidimas naudoti biokurą komerciniuose skrydžiuose JAV teritoroje buvo suteiktas 2011 metais. Tačiau, kaip matome, realaus skrydžio teko palaukti dar beveik penkis metus.
Su aviaciniu biokuru eksperimentuoja ne tik civilinės avia bendrovės, bet ir kariškiai. Įvairius biokuro mišinius JAV kariuomenė bando naudoti ir kariniuose orlaiviuose, tame tarpe ir greičiau už garsą skrendančiuose bombonešiuose. Kariniuose orlaiviuose paprastai yra naudojamas mišinys, kuriame biokuras sudaro ne daugiau kaip 50% sudedamosios dalies.
Pasaulio žiniasklaidoje buvo plačiai nušviestas ir kitas atvejis, kuomet aviacijoje buvo naudojami alternatyvūs energijos šaltiniai. Sėkmingai kelionę aplink pasaulį jau yra įveikęs pirmas, vien tik saulės energija varomas, orlaivis. Tiesa, kol ši technologija bus perkelta į komercinius skrydžius, dar tikrai praeis nemažai laiko. Specialistų nuomone tam, kad saulės energija būtų sėkmingai naudojama aviacijoje, reikia kardinaliai naujos saulės baterijų technologijos.
Ko tikėtis ateityje?
Su biokuru eksperimentuoja ir kitos avialinijos. “United Airlines” dalyje savo skrydžių naudoja konvencinio aviacinio kuro bei biokuro mišinį. Kita Šiaurės Amerikos bendrovė užpatentavo aviacinio kuro gamybą iš alkoholio. Tiesa dėl pastarosios kyla pagrįstų klausimų apie ekonominį atsiperkamumą, nes aviacinio kuro gamyba iš alkoholio reikalauja nemažų išlaidų.
Didieji lėktuvų gamintojai tokie, kaip Boeing bei AirBus tai pat prisideda prie biokuro naudojimo aviacijoje plėtros. Kasmet į tyrimus yra investuojami milijonai dolerių ir ilgalaikis biokuro naudojimo plėtros bei modernizavimo planas yra paruoštas iki 2050 metų.
Tikimasi, kad ateityje biokuras lėktuvuose taps toks pat natūralus, kaip šiai dienai hibridiniai varikliai automobiliuose.